Не має безпосереднього органу керування, а з'єднується з ним за допомогою колонок, штанг та інших перехідних пристроїв.
Керування здійснюється за допомогою приводу (безпосередньо або дистанційно).
Керування затвором відбувається без участі оператора під безпосереднім впливом робочого середовища на затвор або на чутливий елемент, або шляхом впливу на привід арматури керуючого середовища, або за командним сигналом, що надходить на привід арматури з приладів АСУ.
Керування здійснюється оператором вручну дистанційно або безпосередньо.
Герметизація штока або шпинделя відносно зовнішнього середовища забезпечується еластичним елементом, що знаходиться в контакті з рухомим штоком (шпинделем) під навантаженням, яке виключає витікання робочого середовища.
Як чутливий елемент використовується мембрана. Вона може виконувати функції ущільнення корпусних деталей, рухомих елементів відносно зовнішнього середовища, а також ущільнення в затворі.
Для герметизації рухомих деталей (штока, шпинделя) відносно зовнішнього середовища використовується сильфон, який є також чутливим або силовим елементом конструкції.
Еластичний шланг забезпечує герметичність всієї внутрішньої порожнини арматури по відношенню до зовнішнього середовища.
Приєднується до трубопроводу або ємності за допомогою муфт з внутрішнім різьбленням.
Приєднується до трубопроводу або ємності на зовнішній різьбі з буртиком під ущільнення.
Приєднується до трубопроводу або ємності за допомогою зварювання. Перевагами є повна і надійна герметичність з'єднання, мінімум обслуговування (не потрібно підтягування магістральних фланцевих з'єднань). Недолік - підвищена складність демонтажу і заміни арматури.
З'єднання вхідного і вихідного патрубків з фланцями на трубопроводі здійснюється за допомогою шпильок з гайками, що проходять уздовж корпусу арматури.
Приєднується до трубопроводу або ємності за допомогою фланців. Перевагою є можливість багаторазового монтажу і демонтажу на трубопроводі, хороша герметизація стиків і зручність їх підтягування, велика міцність і придатність для широкого діапазону тисків і проходів. Недоліки - можливість ослаблення затягування і втрата герметичності з часом, великі габаритні розміри та маса.
Приєднується до трубопроводу або ємності за допомогою штуцера (ніпеля).
Тип арматури | Коротка характеристика |
---|---|
Кран | Невелика будівельна висота. Малий час відкриття та закриття. Великі крутні моменти, необхідні для керування. Низький гідравлічний опір. |
Засувка | Невелика будівельна довжина, велика будівельна висота. Великий хід затвора, великий час відкриття та закриття. Низький гідравлічний опір. |
Шлангова засувка | Велика будівельна довжина, невелика будівельна висота. Малий час відкриття та закриття. Низький гідравлічний опір. |
Дисковий затвор | Невеликі габаритні розміри та маса. Малий час відкриття та закриття. Прохід частково перекритий затвором у відкритому положенні виробу. Незначний гідравлічний опір. |
Клапан | Велика будівельна довжина. Малий хід затвора, малий час відкриття та закриття. Великий гідравлічний опір. |
Мембранний клапан | Велика будівельна довжина, невелика будівельна висота. Малий хід затвора. Малий час відкриття та закриття. Великий гідравлічний опір. |
Енергетична арматура є одним із видів промислової трубопровідної арматури для особливих умов роботи і призначена для застосування в системах із високими енергетичними параметрами (тисками і температурами) води і пари. В енергетичній арматурі використовуються конструктивні рішення і відповідні матеріали, що дозволяють досягти необхідного рівня надійності та безпеки функціонування цієї арматури. Енергетична арматура зазвичай є пароводяною арматурою, призначеною для роботи при високих тисках і температурах. Застосовується енергетична арматура при транспортуванні та переробці нафти і газу, на енергетичних об'єктах, включно з атомними станціями; у холодильних установках, у технологічних лініях і трубопроводах для води, пари, на підприємствах вугільної промисловості. Енергетична арматура експлуатується при тиску 300 і більше атмосфер і при температурі пари понад 500 °C.
Промислова трубопровідна арматура загального призначення використовується в різних галузях народного господарства. Вона виготовляється серійно у великих кількостях і призначена для середовищ з часто застосовуваними значеннями тисків і температур. Цією арматурою обладнуються водопроводи, паропроводи, міські газопроводи, система опалення тощо.
Промислова трубопровідна арматура для особливих умов роботи призначена для експлуатації при відносно високих тисках і температурах, при низьких температурах, на корозійних, токсичних, радіоактивних, в’язких, абразивних або сипучих середовищах. До цієї арматури належать: енергетична арматура високих енергетичних параметрів, кріогенна, корозійностійка, фонтанна, арматура з обігрівом, арматура для абразивних гідросумішей і для сипучих матеріалів.
Спеціальна арматура розробляється і виготовляється за окремими замовленнями на основі особливих технічних вимог. Часто така арматура виготовляється, наприклад, для експериментальних або унікальних промислових установок, включно з атомними електростанціями.
Суднова арматура випускається для роботи в специфічних умовах експлуатації на судах річкового і морського флоту з урахуванням підвищених вимог щодо мінімальної маси, вібростійкості, підвищеної надійності, особливих умов управління та експлуатації.
Сантехнічною арматурою обладнуються різні побутові пристрої: газові плити, ванні установки, кухонні мийки тощо. Ця арматура виготовляється у великих кількостях на спеціалізованих підприємствах, має невеликі діаметри проходу і в більшості своїй керується вручну, за винятком регуляторів тиску і запобіжних клапанів для газу.